CO TO JEST ENCERA?

Encera-boryna-główna

ENCERA to innowacyjny produkt, wprowadzony na polski rynek w 2023 roku przez firmę SUMI AGRO. Zawiera bakterie endofityczne Gluconacetobacter diazotrophicus (GD), które mają zdolność efektywnego wiązania azotu atmosferycznego i udostępniania go bezpośrednio skolonizowanym roślinom.

Artykuł na bazie rozmowy przeprowadzonej z prof. dr hab. Radosławem Kowalskim oraz prof. dr hab. inż. Agnieszką Jamiołkowską z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

Jak działa ENCERA?

Stosowanie ENCERY przekłada się na lepsze odżywienie roślin azotem, co bezpośrednio wpływa na wzrost plonów. Preparat został przebadany w Polsce na szerokiej gamie upraw, takich jak kukurydza, pszenica, ziemniaki, rzepak i buraki cukrowe, wykazując pozytywne efekty w każdym przypadku.

Działanie ENCERY opiera się na kolonizacji przestrzeni międzykomórkowych oraz komórek roślinnych przez bakterie GD, które są zdolne do bezpośredniego dostarczania azotu atmosferycznego do roślin. Mechanizm działania ENCERY sprzyja nie tylko lepszemu odżywieniu roślin azotem, ale także ich ogólnej kondycji i zdrowiu, co pozytywnie wpływa na wzrost plonów.

Zalecane jest aplikowanie preparatu nalistnie.

14 dni po aplikacji bakterie ENCERA SC skolonizowały komórki roślinne.
ENCERA SC (zabarwiona na niebiesko) wchodząca przez włoski liściowe.
Bakterie znakowane fluorescencyjnie ENCERA SC tworzące biofilm na korzeniach.

Na jakie rośliny działa ENCERA?

ENCERA jest uniwersalnym rozwiązaniem, mogącym być stosowanym w szerokim spektrum upraw. Skuteczność preparatu została potwierdzona na takich roślinach jak kukurydza, zboża, buraki cukrowe, ziemniaki, rzepak, oraz w uprawach warzywnych czy jagodowych. Lista upraw, na których można stosować ENCERĘ, jest systematycznie rozszerzana, co świadczy o wszechstronności i elastyczności zastosowania produktu w różnych warunkach rolniczych.

Encera SC w uprawie buraka cukrowego

1 – Kontrola
2 – Encera SC 100 ml/ha
3 – Encera SC 100 ml/ha + Slippa 50 ml
4 – Encera SC 100 ml/ha + Mospilan 20 SP 0,2 kg/ha
Wnioski:
Według badań wyraźnie wzrósł poziom chlorofilu oraz zwiększyła się zawartość cukru w korzeniach.

Stosowanie ENCERY – kluczowe wnioski

Podsumowując, ENCERA reprezentuje nową generację preparatów mikrobiologicznych, które mają kluczowe znaczenie dla zrównoważonego rolnictwa i ekologicznej produkcji żywności.

Oto 10 kluczowych wniosków, które podkreślają wartość preparatu ENCERA:

Bezpośrednie dostarczanie azotu

ENCERA umożliwia bezpośrednie dostarczanie azotu do roślin, co jest kluczowe dla ich wzrostu i rozwoju.

Wszechstronne zastosowanie

Produkt znajduje zastosowanie w szerokiej gamie upraw, od zbóż po warzywa, co czyni go uniwersalnym rozwiązaniem dla różnorodnych potrzeb rolniczych.

Poprawa wysokości plonów

Stosowanie ENCERY skutkuje znaczącym wzrostem plonów, co przekłada się na bezpośrednie korzyści finansowe dla rolników.

Ekologiczne rolnictwo

ENCERA wspiera zrównoważone praktyki rolnicze, umożliwiając produkcję żywności w sposób bardziej ekologiczny.

Odporność na stres

Preparat pomaga roślinom lepiej znosić stresy środowiskowe, co jest szczególnie ważne w obliczu zmieniającego się klimatu.

Racjonalne użycie nawozów mineralnych

Dzięki ENCERZE rolnicy mogą maksymalizować plony bez zwiększania dawek nawozów azotowych, co przyczynia się do ochrony środowiska.

Łatwość stosowania

Produkt może być aplikowany nalistnie lub przez system korzeniowy, co zapewnia elastyczność w zastosowaniu.

Poprawa kondycji roślin

ENCERA nie tylko dostarcza azot, ale także poprawia ogólną kondycję i zdrowie roślin.

Długoterminowe korzyści

Korzystanie z ENCERY przynosi długoterminowe korzyści dla jakości gleby i zdrowia ekosystemów.

Innowacyjność dzięki nauce

Preparat jest wynikiem zaawansowanych badań naukowych, co gwarantuje jego skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Każdy z tych punktów podkreśla, jak ENCERA może przyczynić się do poprawy efektywności rolnictwa, przy jednoczesnym zachowaniu zasad zrównoważonego rozwoju. Wprowadzenie ENCERY do powszechnej praktyki rolniczej oferuje rolnikom nie tylko możliwość zwiększenia swoich dochodów, ale także przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego dla przyszłych pokoleń.

Encera SC w uprawie kukurydzy:

Kolba na górze: kontrola.
Kolba w środku: Encera SC 100 ml.
Kolba na dole: Encera SC 100 ml + Slippa 50 ml

Po lewej: kontrola.
W środku: Encera SC 50 ml.
Po prawej: Encera SC 100 ml.
Wnioski:
Wyraźna różnica we wzroście i pokroju roślin.
Znaczący wpływ na szerokość blaszki liściowej oraz system korzeniowy kukurydzy.

Artykuł powstał na bazie rozmowy przeprowadzonej z prof. dr hab. Radosławem Kowalskim oraz prof. dr hab. inż. Agnieszką Jamiołkowską z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie odpowiedzialnymi za opracowanie i prowadzenie doświadczeń polowych z udziałem preparatu Encera.  Informacje uzupełniające o wynikach badań i skuteczności preparatu Encera znajdują się na https://www.sumiagro.pl/produkt/encera-sc/

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed użyciem przeczytaj etykietę oraz opis działania produktu. Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie o środkach ochrony roślin. Niespełnienie powyższych warunków jest złamaniem regulaminu sklepu.

Jeżeli masz uwagi, pytania lub chcesz przesłać komentarz do materiału napisz do nas