Jak sadzić?

Zasady sadzenia truskawek typu frigo na podwyższonych zagonach okrytych folią

przygotowanie-sadzonek-do-wsadzenia

Przygotowanie sadzonek

Sadzenie truskawek typu frigo nie jest skomplikowane, należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przed sadzeniem przygotuj każdą sadzonkę, jeśli system korzeniowy jest zbyt długi, przytnij korzenie odcinając najwyżej 30% długości. Każde mechaniczne naruszenie struktury korzeni wiąże się z zagrożeniem, w momencie kontaktu z zainfekowaną glebą.  Wszystkie sadzonki  truskawek, można moczyć przez 5-10 minut w preparatach poprawiających ukorzenienie, może to być na przykład Humik w stężeniu 0,3%.

sadzenie-truskawek-frigo

Głębokość sadzenia

Kolejna zasada dotyczy głębokości sadzenia. Cały system korzeniowy powinien być umieszczony w glebie, jednocześnie stożki wzrostu nie powinny być przysypane. Korona powinna być widoczna w całości ponad poziomem gleby. Kolejna bardzo ważna zasada dotyczy sposobu umieszczenia korzeni sadzonki. Powinny być umieszczone w pionie, każde podwinięcie korzeni wiąże się ze słabszym i wolniejszym ich rozwijaniem. Po posadzeniu należy podlać rośliny wodą, najlepiej za pomocą systemu kropelkowego.

Klasy sadzonek typu FRIGO

Sadzonki typu frigo dzielą się na kilka klas oznaczonych literami: B, A-, A, A+ i A++. Oznaczenia te wskazują na przedział grubości korony truskawki wyrażonej w milimetrach. Klasy nie są ujednolicone, każda szkółka stosuje podział sadzonek na kasy, ale w każdej klasa oznacza trochę inny rozmiar. Aby wiedzieć jakie rozmiary posiadają odpowiednie klasy sadzonek, w tabeli prezentujemy średnicę korony truskawki dla poszczególnych producentów materiału szkółkarski.

tabela rozmiarów_Obszar roboczy 1
sadzak-2

Potrzebujesz narzędzia do ręcznego sadzenia truskawek frigo i zielonych?

sadzak

Kiedy sadzić truskawki

Terminy sadzenia oraz zbioru poszczególnych typów sadzonek truskawki przedstawione są w tabeli.

Systemy sadzenia truskawek

Przykładowe systemy sadzenia truskawek:

uprawa-jednorzedowa-truskawki-768x576
uprawa-truskawki-dwurzędowa-768x576
uprawa-truskawki-podwyzszoen-zagony-768x576
uprawa-truskawki-w-tunelu-na-stołach-768x576