Jak sadzić?

Zasady sadzenia truskawek typu frigo na podwyższonych zagonach okrytych folią

przygotowanie-sadzonek-do-wsadzenia

Przygotowanie sadzonek

Sadzenie truskawek typu frigo nie jest skomplikowane, należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przed sadzeniem przygotuj każdą sadzonkę, jeśli system korzeniowy jest zbyt długi, przytnij korzenie odcinając najwyżej 30% długości. Każde mechaniczne naruszenie struktury korzeni wiąże się z zagrożeniem, w momencie kontaktu z zainfekowaną glebą.  Wszystkie sadzonki  truskawek, można moczyć przez 5-10 minut w preparatach poprawiających ukorzenienie, może to być na przykład Humik w stężeniu 0,3%.

sadzenie-truskawek-frigo

Głębokość sadzenia

Kolejna zasada dotyczy głębokości sadzenia. Cały system korzeniowy powinien być umieszczony w glebie, jednocześnie stożki wzrostu nie powinny być przysypane. Korona powinna być widoczna w całości ponad poziomem gleby. Kolejna bardzo ważna zasada dotyczy sposobu umieszczenia korzeni sadzonki. Powinny być umieszczone w pionie, każde podwinięcie korzeni wiąże się ze słabszym i wolniejszym ich rozwijaniem. Po posadzeniu należy podlać rośliny wodą, najlepiej za pomocą systemu kropelkowego.

sadzak-2

Potrzebujesz narzędzia do ręcznego sadzenia truskawek frigo i zielonych?

sadzak

Kiedy sadzić truskawki

Terminy sadzenia oraz zbioru poszczególnych typów sadzonek truskawki przedstawione są w tabeli.

Klasy sadzonek typu FRIGO

Sadzonki typu frigo dzielą się na kilka klas oznaczonych literami: B, A-, A, A+ i A++. Oznaczenia te wskazują na przedział grubości korony truskawki wyrażonej w milimetrach. Klasy nie są ujednolicone, każda szkółka stosuje podział sadzonek na kasy, ale w każdej klasa oznacza trochę inny rozmiar. Aby wiedzieć jakie rozmiary posiadają odpowiednie klasy sadzonek, w tabeli prezentujemy średnicę korony truskawki dla poszczególnych producentów materiału szkółkarski.

tabelka

Kalkulator przeliczania sadzonek

Sprawdź, ile potrzebujesz sadzonek na hektar podłoża oraz przy jakiej obsadzie

MIEJSCE NA TABELKĘ

Systemy sadzenia truskawek

Przykładowe systemy sadzenia truskawek:

uprawa-jednorzedowa-truskawki-768x576
uprawa-truskawki-dwurzędowa-768x576
uprawa-truskawki-podwyzszoen-zagony-768x576
uprawa-truskawki-w-tunelu-na-stołach-768x576