Problemy z sadzonkami frigo truskawek – ‘Rumba’ sama nie urośnie, dlaczego sadzonki wypadają po posadzeniu. Eksperci wyjaśniają w czasie debaty.
Profesjonalna uprawa truskawek wymaga nie tylko wysokiej jakości materiału szkółkarskiego, ale także odpowiedniej agrotechniki i wiedzy na temat zagrożeń. W ostatnich latach coraz częściej plantatorzy, zwłaszcza ci uprawiający popularną odmianę Rumba, borykają się z problemem wypadania sadzonek frigo mimo posadzenia roślin po pewnym czasie na plantacji występują problemy a rośliny wypadają. Artykuł bazuje na debacie ekspertów z NEF Science oraz Doradcy Jagodowego z Boryna Plant i ma na celu wyjaśnić przyczyny tych problemów, wskazać popełniane błędy, a także zaprezentować dostępne rozwiązania i działania podejmowane przez profesjonalnego dystrybutora sadzonek.
Jakość sadzonek frigo – co raz ważniejsze są wyzwania europejskich szkółek.
Od kilku lat do Polski trafiają sadzonki frigo, które z roku na rok wykazują coraz niższą jakość. Szczególnie dotyczy to odmiany ‘Rumba’ – jednej z najpopularniejszych odmian do profesjonalnej uprawy truskawek. Zdecydowanie problem jest w odmianie Rumba bo to bardzo popularna odmiana, chodź problem z wypadaniem iż zamieraniem roślin dotyka również inne plantacje i odmiany. Europejskie szkółki, skupione na produkcji silnych sadzonek typu Heavy Tray Plant czy Plug Plant, często traktują sadzonki frigo jako produkt uboczny. W efekcie rosnące koszty produkcji, brak pracowników oraz redukcja środków ochrony przekładają się na obniżenie jakości materiału, a nawet obecność chorób i uszkodzeń w materiale nasadzniowym.
Iza Witczak z Boryna Plant podkreśla:
“Europejskie szkółki nie przykładają dużej wagi do jakości sadzonek frigo, ponieważ traktują je jako produkt „uboczny”. My jako dystrybutorzy staramy się minimalizować negatywne skutki poprzez dokładne badania i selekcję materiału.” – nie zawsze to wystarcza, plantator kupuje sadzonki, wysadza i zaczynają się problemy.
W praktyce oznacza to, że dostarczane sadzonki są poddawane szczegółowej analizie fitopatologicznej przez specjalistów z firmy NEF Science, Panią dr Aneta Chałańską – która wyjaśnia:
“Analizujemy nie tylko obecność patogenów takich jak Pestalotiopsis clavispora czy Fusarium spp, ale również oceniamy stan korzeni i szyjki korzeniowej. Sadzonki, które nie spełniają wymogów jakości, są zwracane do szkółek.”
Niestety, obecność chorób glebowych znacząco wpływa na zdrowotność sadzonek oraz dalszy wzrost roślin na plantacji. W Polsce nie ma zarejestrowanych skutecznych środków chemicznych zwalczających te patogeny (po za fumigacją gleby przed założeniem plantacji), co wymusza poszukiwanie innych rozwiązań.
Błędy popełniane przez plantatorów przy zakładaniu plantacji
Nie tylko jakość sadzonek ma wpływ na powodzenie uprawy. Często problem tkwi w błędach agrotechnicznych popełnianych na etapie zakładania plantacji. Niewłaściwe przygotowanie stanowiska, niska zawartość substancji organicznych w glebie, nieodpowiednie nawożenie oraz stosowanie herbicydów mogą osłabić system korzeniowy i zdrowotność sadzonek.
Profesor Zbigniew Jarosz zauważa:
“Wielu plantatorów nie zdaje sobie sprawy, że to nie zawsze wina sadzonki. Niezrównoważone nawożenie i nieodpowiednia ochrona mogą prowadzić do problemów z ukorzenieniem i rozwojem roślin.”
Dodatkowo, istnieje powszechne nieporozumienie dotyczące zdolności sadzonek frigo do owocowania w pierwszym roku. Sadząc sadzonki frigo, odmiany Rumba ale też innych, trzeba pamiętać, że ich głównym celem jest rozwój systemu korzeniowego, a nie natychmiastowe owocowanie. Wczesne plonowanie może osłabić roślinę i doprowadzić do jej zamierania.
Program „Zdrowo Posadzone” – kompleksowe wsparcie nowo zakładanych plantacji.
W związku z ograniczonymi możliwościami ochrony chemicznej, firma Boryna Plant we współpracy z ekspertami opracowała innowacyjny program „Zdrowo Posadzone”. Bazuje on na zastosowaniu preparatów mikrobiologicznych, które wspierają rozwój korzeni i zwiększają odporność roślin.
Iza Witczak wyjaśnia:
“Program łączy mikrobiologię z ograniczonym użyciem środków chemicznych w taki sposób, aby uzyskać maksymalną skuteczność i poprawić zdrowotność sadzonek oraz pozwalać rośliną plonować.”
Coraz więcej plantatorów zauważa pozytywne efekty stosowania tego programu, co potwierdzają również badania prowadzone wspólnie z naukowcami.
Diagnostyka i współpraca z ekspertami – klucz do sukcesu
Boryna Plant kładzie duży nacisk na diagnostykę i współpracę z laboratoriami oraz ekspertami. Szczegółowa analiza jakości sadzonek, w tym mikroskopowa ocena uszkodzeń korzeni i szyjki korzeniowej, pozwala na eliminację materiału niskiej jakości jeszcze przed wysyłką do plantatorów.
Dr Aneta Chałańska podkreśla:
“Dzięki kompleksowej ocenie sadzonek możemy skutecznie oddzielić te zdrowe od chorych, co przekłada się na mniejsze ryzyko strat na plantacjach.”
Dodatkowo, doradcy Boryna Plant są do dyspozycji plantatorów, oferując wsparcie merytoryczne i pomoc w rozwiązywaniu problemów.
Podsumowanie nagrania i rekomendacje do wdrożenia.
- Wymagaj badań fitopatologicznych i oceny jakości sadzonek od dostawców.
- Odpowiednio przygotuj stanowisko: dbaj o żyzność gleby, stosuj zbilansowane nawożenie i unikaj stosowania środków niszczących mikrobiologię gleby.
- Pamiętaj, że sadzonki frigo, nie są przeznaczone do owocowania w roku po sadzenia.
- Korzystaj z programów takich jak „Zdrowo Posadzone”, które wspierają zdrowotność roślin w warunkach ograniczonej ochrony roślin.
- W razie problemów monitoruj stan plantacji i korzystaj z pomocy doradców oraz ekspertów.
- Rozważ wymianę sadzonek na odmiany bardziej odporne na choroby odglebowe, jeśli występują poważne problemy zdrowotne.
Ten artykuł ma na celu dostarczyć profesjonalnym plantatorom truskawek praktycznej wiedzy i narzędzi do lepszego zarządzania uprawą oraz budować zaufanie do Boryna Plant jako solidnego partnera.
Obejrzyj już teraz pełna treść debaty ekspertów,
Jeżeli masz uwagi, pytania lub chcesz przesłać komentarz do materiału napisz do nas