MUSZKA PLAMOSKRZYDŁA Drosophila suzukii – sposoby zapobiegania i zwalczania szkodnika

DSC_0010-1024x683

Co możesz zrobić, aby zminimalizować szkody powodowane przez muszkę plamoskrzydłą?

MUSZKA PLAMOSKRZYDŁA DROSOPHILA SUZUKII

Jest to gatunek pokrewny znanej nam muszki owocowej Drosophila melanogaster. Jest szkodnikiem składającym jaja do wnętrza owoców miękkich pochodzącym z Azji, skąd w wyniku szerokiej wymiany handlowej dotarł do innych krajów, powodując duże straty ekonomiczne. W Polsce wykryto jej obecność jesienią 2014 roku.

Muszka plamoskrzydła to gatunek polifagiczny (wielożerny) atakujący zarówno uprawy owoców pestkowych (np. czereśnia, wiśnia, śliwa, morela), jak i owoców jagodowych (np. malina, truskawka, borówka, agrest, porzeczka). Atakuje również owoce roślin dzikorosnących, takich jak jeżyny czy czarny bez i wiele innych.

Podobnie jak w poprzednim sezonie, w tym również, mogą wystąpić problemy z D. suzukii na plantacjach. Aby dowiedzieć się, jak ograniczyć szkody powodowane przez muszkę plamoskrzydłą, sprawdź materiał, który dla Ciebie przygotowaliśmy.

Charakterystykę muszki plamoskrzydłej zamieściliśmy na dole artykułu.

SZKODLIWOŚĆ I OBJAWY USZKODZEŃ POWODOWANYCH PRZEZ MUSZKĘ PLAMOSKRZYDŁĄ

Jej duża szkodliwość bierze się z możliwości żerowania na zdrowych owocach, podczas gdy większość przedstawicieli tego rzędu składa jaja do owoców których skórka jest uszkodzona.

Samice nacinają ząbkowanym pokładełkiem skórkę dojrzewających lub dojrzałych owoców w celu złożenia jaj powodując ich uszkodzenie. Po złożeniu jaja, samica pozostawia rurki oddechowe, przez które dostarczany jest do niego tlen. Po wylęgu jaj który może trwać od 3 do 13 dni w zależności od temperatury, w owocu widoczne są białe larwy muszki plamoskrzydłej żywiące są miękiszem.

Żerowanie muszki plamoskrzydłej powoduje utratę wartości handlowej owoców!

Objawy żerowania muszki plamoskrzydłej:

 • niewielkie nakłucie na owocu po pokładełku samicy widoczne pod powiększeniem
 • drobne blizny, z których wycieka sok, widoczne po pewnym czasie w miejscu nacięcia skórki przez samicę
 • dwie białe rurki oddechowe jaja wystające z owocu widoczne pod powiększeniem
 • stadium poczwarki w postaci dwóch palczastych wyrostków wystające częściowo z owocu
 • zapadanie się skórki owocu, plamy oraz stopniowe gnicie owoców będące efektem żerowania larw w miąższu owocu
 • poprzez uszkodzoną skórkę – wtórne zakażenie owoców grzybami i bakteriami powodującymi ich fermentację

CO MOŻESZ ZROBIĆ, ŻEBY ZMINIMALIZOWAĆ SZKODY POWODOWANE PRZEZ MUSZKĘ PLAMOSKRZYDŁĄ?

1. Monitoring plantacji pod kątem muszki plamoskrzydłej

Monitoring lotu muchówek zaleca się od maja, a najpóźniej miesiąc przed dojrzewaniem owoców. Do monitorowania świetnie sprawdzą się pułapki takie jak Drososan z substancją wabiącą Fruit Fly Attractant lub pułapka Suzu Trap z płynem wabiącym Suzu Trap. Preparat wabi muszki, które po wylądowaniu na substancji wabiącej przyklejają się i toną.

Rekomenduje się zastosowanie kilku pułapek w zacienionych miejscach na obrzeżach plantacji (by nie wabić szkodników na plantację), gdy temperatura przekracza 10C, a drzewa i krzewy zaczynają owocować.

Pułapki powinny być kontrolowane co najmniej raz – dwa razy w tygodniu. Co 2-4 tygodnie powinno się wymienić płyn wabiący.

W zależności od ilości odłowionych szkodników zagrożenie ocenia się następująco:

 • średni próg zagrożenia: 10-100,
 • wysoki: 100-300,
 • bardzo wysoki: >300 odłowionych osobników na tydzień.

2. Prewencja

Aby chronić swoje uprawy należy dbać o higienę plantacji! Zaleca się:

 • regularny zbiór owoców – nie zostawiać dojrzałych owoców na krzakach
 • usuwanie owoców przejrzałych, uszkodzonych, spadów
 • odławianie muchówek – gdy ilość muszek podczas monitoringu okaże się duża, należy rozstawić pułapki co około 2 metry w celu odłowienia szkodników
 • zabiegi preparatami, takimi jak CALMER czy EXIREL 100 SE

CALMER jest produktem dopuszczonym do stosowania w uprawach ekologicznych, 100% naturalnym, bez pozostałości, bez karencji. Jest preparatem działającym w sposób mechaniczny poprzez stworzenie środowiska niekorzystnego dla rozwoju szkodników. W przypadku silnej presji szkodników może być łączony w jednym zabiegu z większością insektycydów dopuszczonych do stosowania w ochronie roślin.

EXIREL 100 SE sprawdzi się interwencyjnie i zapobiegawczo. W Polsce na tę chwilę preparat zarejestrowany jest do ochrony drzew owocowych, takich jak wiśnia, czereśnia czy winorośl, w Europie Zachodniej jednak zarejestrowany jest również do ochrony owoców jagodowych.

UWAGA: Czasowe zezwolenie – Do 30 września 2021 Exirel 100 SE dopuszczony do stosowania w uprawie borówki wysokiej i maliny!

Odłowione muchówki w pułapce Drososan

3. Muszka Suzuki Zwalczanie

W tabeli wykazano zarejestrowane w 2021 roku środki ochrony roślin do ochrony plantacji truskawek przed D. suzukii:

NAZWA HANDLOWASUBSTANCJA AKTYWNADAWKA NA HEKTAROKRES KARENCJI
Affirm 095 SGbenzoesan emamektyny1,5 kg3 dni
Dyno 2,5 ECdeltametryna0,5 l7 dni
Spintor 240 SCspinosad0,4 l3 dni
Benevia 100 ODcyjanotraniliprol0,75 l1 dzień

ROZWIĄZANIA

CHARAKTERYSTYKA MUSZKI PLAMOSKRZYDŁEJ

Podobnie jak muszka owocowa ma duże czerwone oczy i żółto-brązowe ciało, jednak różnią się kilkoma cechami charakterystycznymi oraz sposobem żerowania.

Dorosłe samce charakteryzują się

 • obecnością specyficznej czarnej plamki przy przedniej krawędzi skrzydeł,
 • dwoma zestawami czarnych grzebieni na  podudziach przednich odnóży.

Dorosłe samice charakteryzują się

 • obecnością silnego ząbkowanego pokładełka na końcu odwłoka.

Muszka plamoskrzydła (formy letnie) żyje średnio 0,5 -2 miesiące. W tym czasie przechodzi 4 stadia rozwojowe: jajo, larwa, poczwarka, osobnik dorosły. Samice są bardzo produktywne, w ciągu życia składają około 219-563 jaj, z których wylęgają się larwy. Rozwój larw trwa od 3 do 13 dni i odbywa się w owocu tak samo jak przepoczwarzenie, które trwa 4-14 dni. Długość poszczególnych cykli jest silnie uzależniona od temperatury. 

Samiec muszki plamoskrzydłej
Samica muszki plamoskrzydłej
Cykl rozwojowy muszki plamoskrzydłej

Rozwój szkodnika jest obserwowany w temperaturze powyżej 10 st. C, a optymalna temperatura rozwoju to 20-25 C. Powyżej 30 C aktywność muszki plamoskrzydłej zdecydowanie słabnie. Osobniki dorosłe zimują ukryte w różnych miejscach na plantacji, w opadłych owocach, na korze drzew, pod agrowłókniną lub na terenie zamieszkałym przez ludzi.

Więcej o muszce plamoskrzydłej przeczytasz w praktycznym przewodniku dla plantatorów “Drosophila suzukii- realne zagrożenie” Alicji Chorąży.

Jeżeli masz pytania dotyczące problemów występujących na Twojej plantacji lub stosowania środków ochrony roślin skontaktuj się naszymi doradcami pod nr tel 881 222 336!
Wszystkie polecane środki możesz zakupić w naszym sklepie internetowym. Wszystkie środki niezbędne w uprawie truskawki możesz zakupić w naszym sklepie internetowym.

Aby otrzymać rabat dołącz do Akademii Boryna!

Zapraszamy serdecznie 
Iza Witczak
Koordynator Projektu
iza@boryna.eu tel +48 881 211 560

Wiadomości prosto z pola !

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed użyciem przeczytaj etykietę oraz opis działania produktu. Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie o środkach ochrony roślin. Niespełnienie powyższych warunków jest złamaniem regulaminu sklepu.

 

Jeżeli masz uwagi, pytania lub chcesz przesłać komentarz do materiału napisz do nas