Pakiet Colzamid 2x5L + Optymal Max Soil 1L do ograniczenia chwastów na 2 ha plantacji truskawki lub maliny 1.09.2021

Pakiet_colzamid_bn_Obszar_roboczy_1

Jak zwiększyć skuteczność herbicydów doglebowych w ograniczeniu zachwaszczenia plantacji? – 1.09.2021

Do najważniejszych zabiegów przeprowadzanych jesienią należą odchwaszczenie plantacji oraz działania ograniczające ponowne zachwaszczenie, jeśli plantacja jest już wolna od niepożądanych roślin. Jest to czas na zastosowanie herbicydów doglebowych. Odpowiednie zadbanie o plantację jesienią pozwoli ograniczyć ilość pracy wiosną.

Ograniczanie chwastów z pakietem Colzamid 2x5L + Optymal Max Soil 1L

COLZAMID

Colzamid jest herbicydem doglebowym zawierającym 450g/l (40,87%) napropamidu. Preparat wnika do rośliny poprzez okrywę nasienną, korzenie. Najskuteczniej niszczy chwasty w okresie ich kiełkowania. Środek niszczy nie tylko chwasty wschodzące jesienią, ale również chwasty wschodzące wiosną. Chwasty wschodzące podczas bezdeszczowej pogody są niszczone po wystąpieniu opadów.

OPTYMAL MAX SOIL

Optymal Max Soil to płynny, wielofunkcyjny adiuwant przeznaczony do aplikacji wraz z herbicydami doglebowymi. Poprawia działanie herbicydu wtedy, gdy warunki nie sprzyjają jego prawidłowemu działaniu. Dodanie adiuwanta zwiększa szanse na to, że substancja aktywna herbicydu będzie działała lepiej, skuteczniej i dłużej. Będzie ją zatrzymywał w wierzchniej warstwie gleby, skąd większość chwastów kiełkuje.

Jak poprawić skuteczność działania herbicydu doglebowego Colzamid w ograniczeniu zachwaszczenia plantacji?

W celu poprawienia skuteczności herbicydu doglebowego rekomenduje się dodanie do zabiegu odchwaszczania adiuwanta Optymal Max Soil, który zintensyfikuje jego działanie.

ZALETY OPTYMAL MAX SOIL:

Zapobiega odbijaniu się kropel cieczy roboczej od powierzchni gleby. 

Ciecz robocza herbicydu lepiej przylega do powierzchni gleby równomiernie ją pokrywając, co zapewnia efektywniejszą ochronę. 

Zapewnia równomierne pokrycie cieczą roboczą opryskiwanej powierzchni gleby, co zwiększa skuteczność działania herbicydów.

Zapobiega przemieszczaniu się substancji aktywnej w głąb profilu glebowego.

Substancja aktywna jest zatrzymywana w strefie kiełkowania chwastów i może stanowić mniejsze ryzyko uszkodzenia roślin uprawnych.

Co ogranicza działanie substancji aktywnych herbicydów doglebowych i jakie znaczenie ma użycie adiuwanta?

SORBCJA GLEBOWA

Może na powierzchni gleby zatrzymać duże ilości substancji aktywnej herbicydu, co uniemożliwia zwalczanie chwastów w wierzchniej ( 0-5 cm ) warstwie gleby. Zjawisko to intensywniej występuję na glebach próchnicznych o dużym rozdrobnieniu, mimo iż większość herbicydów doglebowych lepiej działa na glebach próchnicznych.

NAPIĘCIE POWIERZCHNIOWE

Jest to fizyczne zjawisko występujące na powierzchni styku ciała stałego (gleby) z cieczą. Dzięki temu krople przy styku z glebą zachowują kształt zbliżony do kuli, a pomiędzy kroplami pozostają wolne przestrzenie, których nie chroni substancja aktywna herbicydu doglebowego.

SUSZA GLEBOWA

Wszystkie substancje aktywne herbicydów doglebowych do prawidłowego działania potrzebują ok 60-70% wilgotności w glebie. Brak odpowiedniej wilgotności gleby powoduje znaczące osłabienie działania herbicydów doglebowych.

PRZEPŁUKIWANIE SUBSTANCJI AKTYWNEJ WGŁĄB GLEBY

Substancja aktywna, która bezpośrednio niszczy nasiona chwastów lub młode siewki musi się znajdować w strefie kiełkowania, a więc w warstwie gleby od 0 do 5 cm. Jeśli w wyniku opadów deszczu substancja aktywna zostanie przepłukana w niższe partie profilu glebowego, to skuteczność takiego zabiegu może zmaleć oraz wzrasta ryzyko pobrania substancji aktywnej przez roślinę uprawną.

SPRAWDŹ PRODUKTY

Jeżeli masz pytania dotyczące problemów występujących na Twojej plantacji lub stosowania środków ochrony roślin skontaktuj się naszymi doradcami pod nr tel 881 222 336!
Wszystkie polecane produkty możesz zakupić w naszym sklepie internetowym. Wszystkie środki niezbędne w uprawie truskawki możesz zakupić w naszym sklepie internetowym.

Aby otrzymać rabat dołącz do Akademii Boryna!

Zapraszamy serdecznie 
Iza Witczak
Koordynator Projektu
iza@boryna.eu tel +48 881 211 560

Wiadomości prosto z pola !

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed użyciem przeczytaj etykietę oraz opis działania produktu. Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie o środkach ochrony roślin. Niespełnienie powyższych warunków jest złamaniem regulaminu sklepu.

 

Jeżeli masz uwagi, pytania lub chcesz przesłać komentarz do materiału napisz do nas