Co ciekawego na targach MacFrut 2021? 14.09.2021

DSC_0204-2

W dniach 7-9 września 2021 roku we Włoskiej miejscowości Rimini odbyły się targi MacFrut – 14.09.2021

Po długim okresie przerwy w organizacji wydarzeń branży jagodowej i ogrodniczej wracają jedne z największych w Europie targów MacFrut. Ich 38 edycja odbyła się w dniach 7-9 września 2021 roku we Włoskiej miejscowości Rimini znajdującej się w rejonie Emilia-Romania, który jest ważnym ośrodku produkcji ogrodniczej i rolniczej zlokalizowanym na północy Włoch.

Targi MacFrut i wydarzenia towarzyszące odbywały się w Rimini Fiera.

MacFrut to przede wszystkim miejsce spotkań całej branży produkcji, logistyki i sprzedaży produktów ogrodniczych, do którego zarówna jako wystawcy, jak i odwiedzający, przyjeżdżają firmy, instytucje i osoby z całego świata. Targom MacFrut towarzyszyło kilka wydarzeń, takich jak Międzynarodowe Dni Szparagów, Międzynarodowe Wydarzenie Rozwiązań Ekologicznych i nader interesujący z naszego punktu widzenia Włoski Dzień Roślin Jagodowych. Na wydarzeniu tym nie mogło więc zabraknąć naszego przedstawiciela Adama Borzęckiego.

38 edycja targów MacFrut 2021 podsumowanie

W czasie targów MacFrut prezentowano szeroką gamę opakowań do transportu i sprzedaży owoców jagodowych. Najnowsze trendy w technice pakowania skłaniają do wyboru produktów z tworzywa biodegradowalnego.

Prezentacja urządzeń niezbędnych w czasie pakowania i znakowania owoców jagodowych, które przyspieszają procesy i usprawniają pakowanie i przygotowanie owoców jagodowych do sprzedaży. 

Aktualnie w produkcji ogrodniczej wykorzystuje się najnowsze technologie, które wspierają plantatora w codziennych decyzjach dotyczących nawadniania, nawożenia lub innych zabiegach agrotechnicznych prowadzonych w sadzie i na plantacji. Te nowe technologie służące do pomiaru i zarządzania parametrami uprawy są szczególnie przydatne w uprawie pod osłonami. Warto o nich pamiętać również, gdy uprawiamy rośliny jagodowe w otwartym polu, gdyż jest to ogromne wsparcie dla plantatora.

Mówiąc o automatycznym sterowaniu, mamy na myśli zautomatyzowany system nawadniania naszych roślin, które otrzymują dokładnie taką dawkę wody, jaka jest im w danym momencie potrzebna. Elektrozawory podpięte do sterownika sterują pracą systemu nawodnienia tak, aby wody była wystarczająca ilość, bez przekraczania odpowiedniego poziomu nawodnienia.

Aktualnym trendem w sprzedaży owoców jagodowych do dużych sieci handlowych są tak zwane mixy, czyli owoce jagodowe różnych gatunków zapakowane w jednym pojemniku, tak aby klient mógł za jednym razem nabyć kilka ulubionych jagód.

Urządzenie niemieckiej firmy KULT służące do ograniczania chwastów na plantacjach truskawek oraz wzruszania wierzchniej warstwy gleby. Tego typu gwiazdy są już znane Polskim plantatorom i warto, aby tego typu urządzenia wypierały herbicydy, których liczba dopuszczonych do użycia na plantacji truskawek jest i tak bardzo mała, na rzecz zwalczania chwastów metodą mechaniczną.

W czasie targów MacFrut odbywał się Italian Berry Day (włoski dzień jagód). Było to branżowe spotkanie, w którego czasie prezentowana była seria wykładów dotycząca handlu i produkcji oraz najnowszych trendów w sektorze jagodowym.

Uczestnicy konferencji w czasie prezentacji prowadzonych przez gości z Włoch, ale też z innych krajów.

Jakich zagadnień dotyczyły wykłady?

W czasie wykładów podczas odbywającej się konferencji Italian Berry Day prelegenci zastanawiali się nad bieżącymi zagadnieniami, jakie stoją przed nowoczesną uprawą roślin jagodowych. Do tych najważniejszych wyzwań, stojących również przed naszymi producentami, należy podnoszenie jakości i produktywności owoców jagodowych, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów produkcji. Odbiorcy nie będą akceptowali owoców słabej jakości, a cena, jaką za swoje owoce otrzyma plantator, podatna jest na wiele zmiennych.

Do wyzwań należy zmiana systemów uprawy tak, aby adaptować produkcję jagodową dostosowywaną do zmiennych warunków klimatycznych.

Ogromnym wyzwaniem jest również dostęp do pracowników sezonowych, bez których sama uprawa, prowadzenie różnych prac, ale nade wszystko zbiór owoców jagodowych kierowanych do sprzedaży na świeży rynek nie jest możliwy. Problemy z dostępnością pracowników, rosnącymi kosztami i coraz większymi wymaganiami były poruszane w niemal każdym wystąpieniu, jako ważne czynniki w kwestii owoców jagodowych.

Oprócz produkcji wysokiej jakości owoców jagodowych ważnym zadaniem jest promocja ich spożycia wśród konsumentów, tak aby jeszcze stosunkowo mała ilość spożywanych przez jedną osobę borówek czy malin w kolejnych latach wzrastała. Oprócz promocji owoców jagodowych należy również zwracać uwagę na walory zdrowotnościowe poszczególnych gatunków oraz ich korzystny wpływ na zdrowie ludzi. Ten element w czasie dużego zagrożenia oraz walki z pandemią nabiera szczególnego znaczenia, aby odżywiać się nie tylko dobrze i smacznie, a nade wszystko zdrowo. I tego naszym klientom życzymy, dużo zdrowia i radości.

Jeżeli masz pytania dotyczące problemów występujących na Twojej plantacji lub stosowania środków ochrony roślin skontaktuj się naszymi doradcami pod nr tel 881 222 336!
Wszystkie polecane produkty możesz zakupić w naszym sklepie internetowym. Wszystkie środki niezbędne w uprawie truskawki możesz zakupić w naszym sklepie internetowym.

Aby otrzymać rabat dołącz do Akademii Boryna!

Zapraszamy serdecznie 
Iza Witczak
Koordynator Projektu
iza@boryna.eu tel +48 881 211 560

Wiadomości prosto z pola !

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed użyciem przeczytaj etykietę oraz opis działania produktu. Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie o środkach ochrony roślin. Niespełnienie powyższych warunków jest złamaniem regulaminu sklepu.

 

Jeżeli masz uwagi, pytania lub chcesz przesłać komentarz do materiału napisz do nas