WYCOFANE ŚRODKI OCHRONY ROŚLIN 09.03.2022

DSC0005

Wkrótce zostaną wycofane kolejne substancje czynne środków ochrony roślin 09.03.2022

STRATEGIA “OD POLA DO STOŁU”

Zgodnie ze strategią „od pola do stołu”, będącą częścią Europejskiego Zielonego Ładu, która zakłada zmniejszenie zużycia ś.o.r. o 50 % do 2030 roku, Komisja Europejska ogłosiła wycofanie kolejnych substancji czynnych wchodzących w skład środków ochrony roślin.

Przedstawiamy listę środków, które zostaną wycofane w 2022 roku. Warto sprawdzić stan magazynowy tych środków pod kątem nadchodzących zmian.

ZAŁOŻENIA STRATEGII “OD POLA DO STOŁU”

Do założeń strategii „od pola do stołu” należy m.in. ograniczenie zanieczyszczeń środowiska wpływających negatywnie na klimat i różnorodność biologiczną, ograniczenie strat żywności oraz zrównoważona produkcja żywności. Strategia ta cieszy się pozytywnym przyjęciem przez konsumentów. Ma ona też wspierać podmioty gospodarcze zaangażowane w zrównoważony proces produkcji żywności, nie jest jednak jeszcze jasne, jakie konkretne kroki zostaną podjęte.

WYCOFYWANE SUBSTANCJE CZYNNE W 2022 ROKU – NOWE TERMINY NA SPRZEDAŻ I STOSOWANIE ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN

Zapraszamy do zapoznania się z ostatecznymi terminami sprzedaży i stosowania wycofywanych substancji czynnych:

Flutriafol – jest substancją wchodzącą w skład fungicydów zwalczających mączniaka prawdziwego zbóż i traw, septoriozę paskowaną liści oraz septoriozę plew, rdzę brunatną, plamistość siatkową jęczmienia, rynchosporiozę zbóż, rdzę karłową, szarą pleśń, czerń krzyżowych czy też zgniliznę twardzikową w uprawach jęczmienia jarego, pszenżyta ozimego, pszenicy ozimej i rzapaku ozimego.

Preparaty wprowadzone na rynek do  31 października 2021 r. mogą być:

– sprzedawane i dystrybuowane do

– stosowane i przechowywane najpóźniej do

do 30 kwietnia 2022 r.

do 31 grudnia 2022 r.

M.in.: Impact 125 SC

Indoksakarb – to substancja czynna z grupy oksadiazyny, która stosowana jest w insektycydach zwalczających m.in. owocówkę jabłkóweczkę, zwójki liściowe, bielinka kapustnika, bielinka rzepnika, tantnisia krzyżowiaczka, omacnicę prosowiankę, zachodnią kukurydzianą stonkę korzeniową, zwójki liściowe, zwójkę kwasigroneczkę oraz zwójkę krzyżóweczkę (gronóweczkę) w uprawach jabłoni, kapusty głowiastej białej, kukurydzy, porzeczki czarnej i czerwonej oraz winorośli.

Preparaty wprowadzone na rynek do 19 marca 2022 r. mogą być:

– sprzedawane i dystrybuowane do

– stosowane i przechowywane najpóźniej do

do 19 czerwca 2022 r.

do 19 września 2022 r.

M.in.: Steward 30WG

Fosmet – jest substancją czynną z grupy środków fosforoorganicznych, która wchodzi w skład insektycydów. Zwalcza m.in. owocówkę jabłkóweczkę w uprawach jabłoni i gruszy.

Preparaty wprowadzone na rynek do 1 maja 2022 r. mogą być:

– sprzedawane i dystrybuowane do

– stosowane i przechowywane najpóźniej do

do 1 września 2022 r.

do 1 listopada 2022 r.

M.in.: Imidan 40WG

Prochloraz –  jest substancją czynną z grupy imidazoli, wchodzącą w skład fungicydów, o działaniu zwalczającym choroby grzybowe, takie jak: łamliwość źdźbła zbóż, septoriozę paskowaną liści pszenicy, septoriozę plew, czerń krzyżowych, zgniliznę twardzikową, rynchosporiozę zbóż, rdzę brunatną, mączniaka prawdziwego zbóż i traw, szarą pleśń, brunatną plamistość liści, plamistość siatkową jęczmienia w zbożach, w tymw pszenicy ozimej i jarej, pszenżycie ozimym i jarym, jęczmieniu ozimym i jarym, życie ozimym, a także w rzepaku.

Preparaty  wprowadzone na rynek do 1 kwietnia 2022 r. mogą być:

– sprzedawane i dystrybuowane do

– stosowane i przechowywane najpóźniej do

do 1 października 2022 r.

do 1 października 2023 r.

M.in.: Fossa 633ECGlora 633 ECMirage 450ECOrius Universal 75ESWirtuoz 520ECZamir 400EW

OSTATNI MOMENT NA ZAKUP PONIŻSZYCH ŚRODKÓW!

PRZEJDŹ DO SKLEPU I KUP:

Jeżeli masz pytania dotyczące problemów występujących na Twojej plantacji lub stosowania środków ochrony roślin skontaktuj się naszymi doradcami pod nr tel 881 222 336!
Wszystkie polecane środki możesz zakupić w naszym sklepie internetowym.

Aby otrzymać rabat dołącz do Akademii Boryna

Zapraszamy serdecznie 
Iza Witczak
Koordynator Projektu
iza@boryna.eu tel +48 881 211 560

Wiadomości prosto z pola !

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed użyciem przeczytaj etykietę oraz opis działania produktu. Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie o środkach ochrony roślin. Niespełnienie powyższych warunków jest złamaniem regulaminu sklepu.

 

Jeżeli masz uwagi, pytania lub chcesz przesłać komentarz do materiału napisz do nas