Plantacje truskawek i innych owoców miękkich w 19 i 20 tygodniu 2022r.

Boryna_NEWS1

Sprawdź jak w połowie maja wyglądała sytuacja na plantacjach truskawek, malin i borówek – 28.05.2022

Przedstawiamy krótkie sprawozdanie z plantacji owoców miękkich przygotowane przez Jarosława Barszczewskiego podczas jego lustracji przeprowadzonych w połowie maja.

Pole Allegro, Flair, Asia, Faith – Sodzina k. Niemodlina

TRUSKAWKA

Pod osłonami

Trwają zbiory odmian najwcześniejszych – Flair, Clery, Twist, Alba. Sporo owoców  niekształtnych z niezapylonych kwiatów – efekt zimnej wiosny i przykrycia włókniną.

Problemy:

  • przędziorki: ostatni moment na efektywne zwalczanie – 3 zabiegi i co 3 dni, środki z różnych grup, ale – trzeba trafiać ze zbiorami, aby utrzymać się w ramach karencji;
  • mszyce: po inwazji w początkach wegetacji – sytuacja opanowana;
  • zmieniki: schwytałem w tygodniu młodego zmienika ziemniaczaka – oznacza to, że szkodnik może być groźny na odmianach późniejszych i powtarzających.

Nie zaobserwowałem problemów z chorobami, za wyjątkiem jednego obiektu, gdzie uciążliwe porażenie szara pleśnią wystąpiło na ogonkach liściowych i szczytach koron. Trudne do zwalczenia – infekcja została zlikwidowana roztworem kwasu podchlorawego.

Regularnie stosowany preparat Julietta zabezpiecza plantacje przed grzybami – lustrowane 4 plantacje nie wykazały przypadków zakażeń.

Flair uprawa w matach kokosowych Krzczonów

Uprawy w polu

Poza presją przędziorków (wymagane 3 zabiegi co 3 dni) i zagrożeniem zmiennikami – nie natrafiłem na lustrowanych plantacjach na kłopoty z chorobami czy szkodnikami.

Kłopot stanowi przebieg pogody: bardzo obfite kwitnienie, przy niedostatecznym rozwoju liści. Może to spowodować dojrzewanie drobnych owoców.

Ważne jest prewencyjne zabezpieczanie upraw przed infekcjami grzybowymi – polecamy preparat Julietta.

Ostatnia mroźna noc doprowadziła do poważnych strat w uprawach – po raz kolejny ucierpiała zwłaszcza Rumba, a w niektórych odmianach przemrożonych zostało 30-50% kwiatów – szczególnie we wschodniej Wielkopolsce, w Łódzkim, ale także w rejonie Czerwińska oraz Kaszub.

pierwsze zbiory Clery – uprawa w polu Zbąszyń

MALINA

Pod osłonami

Kondycja upraw dobra – zalecana systematyczna kontrola na obecność przędziorków ( jest go dużo) oraz mszyc i zmienników.

Wskazana systematyczna, prewencyjna ochrona przeciw szarej pleśni.

Uprawy w polu

W uprawach polowych maliny letniej spustoszenie poczyniła „łagodna” zima, a ostatni przymrozek w niektórych okolicach tylko pogorszył sytuację.

Malina jesienna – na razie mimo zimna szczególnych uszkodzeń nie zauważyłem.

Sytuacja fitopatologiczna: zespół zamierania pędów – obecny.

Zalecane systematyczne zabiegi różnymi preparatami.

Szkodniki: początkowo problem stanowił przędziorek. Obecnie nie widać wielkiego nasilenia, ale – zalecałbym lustracje co 3 dni.

Uwaga na kwieciaki i zmieniki.

BORÓWKA

Stan upraw – bardzo różny.

Ostatnia mroźna noc – w początkach tygodnia w niektórych okolicach doszło do przemrożenia kwiatów, młodych pędów i liści. Straty kwiatów na uprawach w Łasku – wynoszą do 100%

Najbardziej ucierpiały: wschodnia Wielkopolska, Łódzkie i Podlasie.

Szkodniki:

  • często spotyka się zwójki,
  • trafia się także przędziorek na suchszych i cieplejszych stanowiskach,
  • niektóre plantacje są mocno zaatakowane przez tarczniki.

Chorób grzybowych nie stwierdzam w stopniu ekonomicznie uzasadniającym zabiegi, ale… prewencja przede wszystkim.

Vibrant z uprawy na wełnie w tunelu – Przeworsk

SPRAWDŹ PRODUKTY

Jeżeli masz pytania dotyczące problemów występujących na Twojej plantacji lub stosowania środków ochrony roślin skontaktuj się naszymi doradcami pod nr tel 881 222 336!
Wszystkie polecane produkty możesz zakupić w naszym sklepie internetowym. Wszystkie środki niezbędne w uprawie truskawki możesz zakupić w naszym sklepie internetowym.

Aby otrzymać rabat dołącz do Akademii Boryna!

Zapraszamy serdecznie 
Iza Witczak
Koordynator Projektu
iza@boryna.eu tel +48 881 211 560

Wiadomości prosto z pola !

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed użyciem przeczytaj etykietę oraz opis działania produktu. Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie o środkach ochrony roślin. Niespełnienie powyższych warunków jest złamaniem regulaminu sklepu.

 

Jeżeli masz uwagi, pytania lub chcesz przesłać komentarz do materiału napisz do nas