KWIECIAK MALINOWIEC 25.05.2021

Kwieciak malinowiec

Aktualne problemy na plantacjach truskawek 25.05.2021

OBECNIE NAJWIĘKSZYM PROBLEMEM NA PLANTACJACH JEST KWIECIAK MALINOWIEC!

Kwieciak malinowiec to niewielki chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych. Dorosłe osobniki osiągają wielkość 2-4 mm. Największe szkody wyrządza w uprawie truskawek i malin.

Objawy żerowania kwieciaka malinowca:

Pierwsze objawy żerowania kwieciaka malinowca widać, gdy temperatura powietrza przekroczy 12 stopni C. Samice kwieciaka malinowca wychodzą z miejsc zimowania  i dokonują pierwszego żeru, który można poznać po wygryzieniach w kształcie koła na blaszce liściowej. Nie mniej jednak, największa szkodliwość kwieciaka malinowca polega na tym, że samice składają jaja do wnętrza pąka kwiatowego będącego jeszcze przed rozkwitnięciem. Po złożeniu jaj samice podcinają pąk kwiatowy, a w miejscu nacięcia szypułka załamuje się, co powoduje uschnięcie pąka kwiatowego i straty ilości plonu. Złożone w pąku kwiatowym jaja rozwijają się po upływie około 3 tygodni. Niezwalczany, w sprzyjających warunkach może uszkodzić nawet około 50% pąków kwiatowych!

Lustracja w celu wykrycia kwieciaka malinowca:

Lustrację prowadzimy przed kwitnieniem i na początku kwitnienia – nad białą płytką otrząsnąć około 200 kwiatostanów wybranych losowo, wykonując 4 próby po 50 kwiatostanów każda. Jeśli wystąpią 2 chrząszcze na 200 kwiatostanów, to oznacza, że wartość progu szkodliwości została osiągnięta i należy niezwłocznie przystąpić do zwalczania szkodnika.

ROZWIĄZANIA: Zarejestrowane środki do ochrony truskawek przed kwieciakiem malinowcem:


DYNO 2,5 EC w dawce 0,5 l /ha

DYNO 2,5 EC to środek o działaniu kontaktowym i żołądkowym przeznaczony do zwalczania szkodników gryzących i ssących, na roślinę działa powierzchniowo. W uprawie truskawki zwalcza kwieciaka malinowca, mszyce, muszkę plamoskrzydłą oraz zwójkówki. Liczba zabiegów to 2 w sezonie w dawce 0,5 l/ha. Okres prewencji – wynosi 24 godziny dla owadów pożytecznych, karencja – 7 dni.

BENEVIA 100 OD w dawce 0,75 l/ha

BENEVIA 100 OD to środek o działaniu kontaktowym i żołądkowym, który na roślinie działa wgłębnie i translaminarnie. W uprawie truskawki zwalcza kwieciaka malinowca, muszkę plamoskrzydłą i światłówkę naziemnicę. Liczba zabiegów to 2 w sezonie w dawce 0,75 l/ha. Okres prewencji – stosować poza okresami aktywności owadów zapylających, karencja – 1 dzień.  Zaleca się stosować preparat w temperaturze powyżej 10 st C.

MOSPILAN 20 SP w dawce 0,2 kg/ha

MOSPILAN 20 SP to środek o działaniu kontaktowym i żołądkowym, który na roślinie działa powierzchniowo, wgłębnie i układowo. W uprawie truskawki zwalcza kwieciaka malinowca i zmienniki. Okres prewencji – stosować poza okresami aktywności owadów zapylających, karencja – 14 dni.

Aplikacja poprzez system fertygacji:

VERIMARK 200 SC w dawce 0,375 l/ha

Nowym rozwiązaniem dostępnym w tym sezonie jest preparat VERIMARK 200 S.C. jego  odrębność i wyjątkowość polega na tym, że stosuje się go za pomocą systemu nawodnienia kroplowego, czyli fertygacji. VERIMARK 200 SC to środek o działaniu kontaktowym i żołądkowym, na roślinie działa wgłębnie i translaminarnie. W uprawie truskawki zwalcza kwieciaka malinowca oraz inne szkodniki ssące. Liczba zabiegów to 2 w sezonie w systemach nawodnienia kroplowego w dawce 0,375 l/ha. Okres prewencji –  stosować poza okresami aktywności owadów zapylających, karencja – 1 dzień

Do wyżej wymienionych środków ochrony roślin celem poprawy skuteczności działania można dodać środki poprawiające właściwości cieczy roboczej (obniżające odczyn roztworu). Optymalne pH wody dla acenamiprydu to 5-6 zatem, aby prawidłowo przygotować ciecz roboczą, należy do zbiornika opryskiwacza dodać preparat OPTYMAL SOFT LpH w dawce od 50 do 150 ml na każde 100 l wody w zależności od pH wody. Skuteczna ochrona roślin to również odpowiednie i dobre pokrycie cieczą roboczą nadziemnych części roślin, w tym celu warto zadbać o to, aby roztwór dobrze trzymał się rośliny. Zalecamy dodawać do cieczy roboczej OPTYMAL FILM w dawce 0,2 l/ha. Jest to produkt poprawiający dystrybucję kropel na roślinie, zapobiegający spływaniu cieczy i zbyt szybkiemu parowaniu wody.

Więcej informacji o bieżącej sytuacji na plantacji truskawek znajdziesz u naszych doradców w sklepach firmy Boryna lub pod nr telefonu.

OPUCHLAK TRUSKAWKOWIEC

Nadal obserwujemy ogromny problem z opuchlakiem, na lustrowanych przez nas plantacjach pod jednym krzakiem potrafi występować nawet kilkadziesiąt larw!

Objawy żerowania opuchlaka truskawkowca

Najczęściej spotykanym objawem żerowania opuchlaka są place zasychających roślin.
Problem opuchlaka został szeroko opisany przez naszego patrona merytorycznego dr hab. Zbigniewa Jarosza, który możesz przeczytać na stronie Doradcy Jagodowego kliknij i przejdź do materiału.

ROZWIĄZANIA

Metacide 1kg preparat na bazie naturalnych mikroorganizmów Nie zwiera organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO) ani organizmów patogenicznych Stwarza niekorzystne warunki dla rozwoju i bytowania szkodników glebowych: Sprężykowatych, drutowców, larw stonki ziemniaczanej i chrząszcza majowego, a także niektórych nicieni Coroczne stosowanie preparatu Metacide sprzyja znacznemu zmniejszeniu ilości szkodników w glebie
-Poprawia strukturę gleby oraz , zwiększa życie mikrobiologiczne w glebie Sposób stosowania i dawkowanie preparatu Metacide – Rekomendowana ilość na hektar to 5 kg -Maksymalna dawka w sezonie wegetacyjnym to 10 kilogramów, aplikowanie jednorazowo lub 5 kg wiosną i 5 kg na jesieni.

Głównym składnikiem KLOZER są grzyby m.in. z rodzaju Beauveria oraz Metarhizium, które odżywiają się białkami w ciele owadów. Grzyby te, inaczej zwane entomopatogenicznymi, można zaliczyć do najbardziej skutecznych naturalnych wrogów owadów z ekosystemów rolniczych. Grzyby z rodzaju Beauveria oraz Metarhizium mają szeroką gamę gatunków na których żerują, co stanowi ogromną zaletę w kontroli biologicznej owadów szkodliwych. Zawarte w preparacie grzyby, wzrastają na substancjach chitynowych z których zbudowane są pancerze stawonogów. Do skutecznego działania powyższych grzybów niezbędny jest kontakt owada z zarodnikami grzyba. Gdy owad jest zainfekowany, grzyb szybko rozwija się w jego wnętrzu, odżywiając się składnikami odżywczymi obecnymi w ciele owada, a zainfekowane owady przestają żerować i giną w ciągu kilku dni.

Jeżeli masz pytania dotyczące problemów występujących na Twojej plantacji lub stosowania środków ochrony roślin skontaktuj się naszymi doradcami pod nr tel 881 222 336!
Wszystkie polecane środki możesz zakupić w naszym sklepie internetowym.

Aby otrzymać rabat dołącz do Akademii Boryna!

Zapraszamy serdecznie 
Iza Witczak
Koordynator Projektu
iza@boryna.eu tel +48 881 211 560

Wiadomości prosto z pola !

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed użyciem przeczytaj etykietę oraz opis działania produktu. Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie o środkach ochrony roślin. Niespełnienie powyższych warunków jest złamaniem regulaminu sklepu.

 

Jeżeli masz uwagi, pytania lub chcesz przesłać komentarz do materiału napisz do nas