PROBLEMY NA PLANTACJACH – WCIORNASTEK 06.06.2021

problemy na plantacjach

Aktualne problemy na plantacjach truskawek 06.06.2021

WCIORNASTEK

Jest to niewielkie owad o wydłużonym około 2 mm ciele, należący do rzędu wciornastki, mogący czynić ogromne szkody w uprawach truskawek. Owady te mogą dać się we znaki szczególnie plantatorom truskawek uprawianych pod osłonami i odmian powtarzających owocowanie. W otwartym polu są raczej spotykane na odmianach najpóźniej dojrzewających, takich jak Malwina, lecz w sprzyjających warunkach mogą czynić szkody na wcześniejszych odmianach.

Różnią się zabarwieniem ciała, mogą być jasnożółte lub jasnobrązowe, larwy zazwyczaj są jaśniejszego koloru, a osobniki dorosłe różnią się między poszczególnymi gatunkami. Od larw odróżnia je głównie obecność skrzydeł.

Występowanie tych szkodników zależy od warunków atmosferycznych. Jeśli plantator w porę nie zidentyfikuje wciornastków, mogą powodować ogromne straty, niszcząc owoce. Wśród całego rzędu najczęściej na plantacji spotykamy wciornastka tytoniowca, ale też wciornastka różówka i wciornastka zachodniego.

Larwy i osobniki dorosłe wysysają soki komórkowe z pąków kwiatowych i otwartych kwiatostanów, a szkody przez nie wyrządzone są widoczne na dojrzewających i dojrzałych owocach. Liczna populacja tego szkodnika może prowadzić do ogołocenia całych roślin, co w konsekwencji prowadzi do spadku produktywności roślin. Owoce mogą dojrzewać małe i słabej jakości. Czasem efekt żerowania można zobaczyć na blaszkach liściowych w formie małych przebarwień, lecz ich identyfikacja jest dość trudna, chyba że w miejscu żerowania znajdziemy odchody wciornastków.

Wciornastki zasiedlają młode części roślin. Mogą przenosić się z upraw pod osłonami na uprawy prowadozne w otwartym polu lub pomiędzy różnymi gatunkami roślin, które są uprawiane w pobliskim sąsiedztwie. Monitoring można prowadzić poprzez rozwieszanie niebieskich tablic lepowych w pobliżu roślin lub w obiekcie, gdzie uprawiane są rośliny. Należy pamiętać, aby stale kontrolować stan tablic, licząc odłowione osobniki. Tablice rozwieszamy od momentu pojawienia się pąków kwiatowych, a ciągły monitoring prowadzimy do końca zbiorów.
W uprawie truskawek możemy sięgnąć po rozwiązania biologiczne, wykorzystując naturalnych wrogów wciornatsków, do których zaliczamy dobroczynka wielożernego i dziubałka wielożernego. Ci drapieżcy oprócz wciornastków żywić się mogą przędziorkami. Szczególnie introdukcje organizmy pożyteczne należy introdukować w uprawie truskawek pod osłonami.

OBJAWY: okaleczone, brązowo-złote owoce, które są twarde i nie dojrzewają.


W metodzie biologicznej wykorzystać możemy kilka zarejestrowanych i dostępnych rozwiązań, takich jak preparat NATURALIS, AZATIN, LIMOCIDE czy PREV-AM.

Oprócz preparatów biologicznych do dyspozycji mamy rozwiązania chemiczne, takie jak MOSPILAN i SPINTOR.

Pamiętajmy o przestrzeganiu etykiet środków ochrony roślin oraz stosowaniu się do długości okresu karencji, jeśli zabiegi są wykonywane w czasie dojrzewania owoców lub w czasie zbiorów.
W trakcie wykonywania zabiegów ochrony roślin przed wciornastkami ważna jest technika aplikacji, aby ciecz robocza dotarła do najbardziej skrytych miejsc, gdzie przebywać mogą małe wciornastki. Będzie to element decydujący o skuteczności zabiegu. Pamiętajmy, aby do środków ochrony roślin dodać dobrej jakości adiuwant, w tym celu rekomendujemy Optymal Film w dawce 0,2-0,4 l/ha.

ROZWIĄZANIA

Jeżeli masz pytania dotyczące problemów występujących na Twojej plantacji lub stosowania środków ochrony roślin skontaktuj się naszymi doradcami pod nr tel 881 222 336!
Wszystkie polecane środki możesz zakupić w naszym sklepie internetowym. Wszystkie środki niezbędne w uprawie truskawki możesz zakupić w naszym sklepie internetowym.

Aby otrzymać rabat dołącz do Akademii Boryna!

Zapraszamy serdecznie 
Iza Witczak
Koordynator Projektu
iza@boryna.eu tel +48 881 211 560

Wiadomości prosto z pola !

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed użyciem przeczytaj etykietę oraz opis działania produktu. Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie o środkach ochrony roślin. Niespełnienie powyższych warunków jest złamaniem regulaminu sklepu.

 

Jeżeli masz uwagi, pytania lub chcesz przesłać komentarz do materiału napisz do nas