Kilka kroków na koniec zbiorów malin 11.08.2021

DSC01875-1024x682

Jak można zadbać o uprawę maliny, aby przygotować ją do zimy i na przyszły sezon? 11.08.2021

Na niektórych plantacjach zbliża się koniec zbiorów malin. Sprawdź jakie kroki podjąć, aby przygotować plantację do zimy i przyszłych zbiorów.

Jarosław barszczewski

KONIEC ZBIORÓW MALINY – OCHRONA PRZECIW GRZYBOM I ŻYWIENIE AZOTEM

Wraz z końcem zbiorów malin należy zapewnić uprawom ochronę przeciw grzybom. W tym celu zaleca się przeprowadzenie przynajmniej dwóch zabiegów przeciw szarej pleśni, np. z zastosowaniem preparatu Signum 33WG lub Topsin M 500SC (produkt wycofywany, w sprzedaży tylko do 31 sierpnia!).

Jest to też odpowiedni czas na odżywienie roślin azotem, który wspiera zawiązywanie pąków na przyszły rok. W tym celu rekomendujemy zastosowanie Saletrzaka – 100 kg/ha lub Saletry Wapniowej – 150 kg/ha.

Jeśli gleba nie potrzebuje nawożenia wapniem, zalecamy zastosowanie nawozów wieloskładnikowych, takich jak FERTIMAX COMPLEX NPK 12-11-18 czy Yara MIla Complex HYDROCOMPLEX 12-11-18 SP.

PRZYGOTOWANIE UPRAWY MALINY DO ZIMY

Po zakończeniu żywienia azotem powinniśmy rozpocząć zabiegi zdrewniające pędy, aby przygotować uprawę maliny do zimy.

Do końca sierpnia rekomendujemy wprowadzenie pożywki zrównoważonej do stymulacji uprawy, co pozwoli na wygenerowanie bujnego wzrostu pędów maliny. W tym celu świetnie sprawdzi się biopreparat Valkiria Power Alg oraz nawóz dolistny Aminovital Power, oba w dawce 2 razy co 10 dni.

W celu uodpornienia uprawy na ataki szkodników warto zastosować nawóz Potasil Plus Krzem, który wzmacniając tkanki rośliny, utrudnia żerowanie niektórych szkodników.

Kolejne kroki omówimy wkrótce.

CO Z UPRAWĄ BORÓWKI?

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku borówka wcześniej skończy owocowanie. Na niektórych plantacjach już zawiązują się pąki na przyszły rok.

Spóźnienie się z zastosowaniem azotu spowoduje, że w kolejnym sezonie możemy spodziewać się mniejszej ilości owoców.

To ostatni moment na zabiegi azotowe w uprawie borówki!

SPRAWDŹ PRODUKTY

Jeżeli masz pytania dotyczące problemów występujących na Twojej plantacji lub stosowania środków ochrony roślin skontaktuj się naszymi doradcami pod nr tel 881 222 336!
Wszystkie polecane produkty możesz zakupić w naszym sklepie internetowym. Wszystkie środki niezbędne w uprawie truskawki możesz zakupić w naszym sklepie internetowym.

Aby otrzymać rabat dołącz do Akademii Boryna!

Zapraszamy serdecznie 
Iza Witczak
Koordynator Projektu
iza@boryna.eu tel +48 881 211 560

Wiadomości prosto z pola !

 

Jeżeli masz uwagi, pytania lub chcesz przesłać komentarz do materiału napisz do nas